Syrop islandzki: na co pomaga i jakie ma właściwości?
Syrop islandzki to naturalny preparat leczniczy, który jest bezpieczny nawet dla kobiet w ciąży i mam karmiących piersią. Zawiera porost islandzki (inaczej płucnicę leczniczą), który wykazuje ogromne działanie prozdrowotne. Co warto o nim wiedzieć i jak go stosować?
Czym jest porost islandzki?
Porost, inaczej płucnica lub tarczownica islandzka, to gatunek grzybów z rodziny porostowatych i tarczownicowatych. Roślina ta rośnie niemal na całym świecie: w Europie, Azji, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i w Australii. Można ją spotkać również w Polsce, ale znajduje się u nas pod ochroną.
Właściwości syropu islandzkiego
Syrop ten jest naturalny. Oprócz porostu, zawiera:
- siarczan cynku, który działa przeciwbakteryjnie i osuszająco
- aromat miętowy
- substancje słodzące (ale nie cukier)
Działanie syropu islandzkiego
Porost islandzki od stuleci wykorzystuje się w medycynie jako środek leczący kaszel i chrypę. Powleka błonę śluzową jamy ustnej i gardła, zwalczając suchość i uczucie drapania w gardle.
Zwalcza różne rodzaje kaszlu, w tym również alergiczny. Stanowi barierę dla drobnoustrojów i alergenów, dzięki czemu skutecznie chroni organizm przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą wywołać dolegliwości ze strony układu oddechowego.
Pomaga zwalczyć infekcję dróg oddechowych i zapobiega jej rozwojowi. Wspomaga również walkę z innymi schorzeniami, m.in. skóry czy układu trawiennego.
Płucnica lecznicza na żołądek
Syrop islandzki wykorzystuje się także do leczenia problemów układu trawiennego. Poprawia przemianę materii i wzmacnia apetyt, dlatego czasem zaleca się podawanie go dzieciom, które odmawiają przyjmowania posiłków. Stymuluje także pracę jelit i zapobiega występowaniu biegunek.
Porost islandzki na skórę
Niektórzy polecają stosowanie syropy nie do wewnątrz, ale na zewnątrz, jako środek wspomagające walkę z chorobami skóry. Płucnica pomaga zwalczyć różne egzemy i stany zapalne skóry, działa przeciwbakteryjnie, zwalczając drobnoustroje. Może również wspomóc gojenie się trudniejszych ran.
Syrop na chorobę lokomocyjną
Płucnicę leczniczą wykorzystuje się jako środek, który zapobiega występowaniu choroby lokomocyjnej i morskiej. Powlekając błonę śluzową gardła warstwą ochronną, hamuje odruch wymiotny. W dodatku nie działa usypiająco tak jak inne środki. Można bezpiecznie podawać go dzieciom, które źle znoszą podróże samochodem.
Płucnica dla kobiet w ciąży
Większość leków przeciwkaszlowych zawiera substancje, które są niedozwolone w okresie ciąży i karmienia piersią. To sprawia, że kaszel można zwalczać tylko domowymi sposobami, m.in. syropem z cebuli. Syrop islandzki nie zawiera alkoholu i cukru, jest bezpieczny i może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią. Ze względu na brak cukru w składzie poleca się go także mamo, które zmagają się z cukrzycą ciążową i ogólnie osobom chorym na cukrzycę.
Stosowanie syropu
Syrop islandzki można podawać już dzieciom, które ukończyły 1. rok życia. Poleca się następujące dawkowanie:
- dzieci w wieku 1-8 lat – 5 ml na dobę
- dzieci i młodzież do 16. roku życia – 5 ml do trzech razy na dobę
- dorośli – 10 ml do trzech razy na dobę
Przeciwskazania do stosowania syropu
Syrop ten jest preparatem naturalnym i uważanym za bezpieczny. Kobiety w ciąży dla całkowitej pewności powinny skonsultować przyjmowanie go z lekarzem prowadzącym ciążę – tak jak przyjmowanie jakichkolwiek innych preparatów medycznych w tym okresie.
Nie zaleca się jedynie stosowania syropu islandzkiego osobom, które są uczulone na fruktozę, znajdującą się w składzie wyrobu.